Ratunek dla firm w trudnej sytuacji – restrukturyzacja przedsiębiorstw
Postępowanie restrukturyzacyjne jest szansą na przywrócenie płynności przedsiębiorcy. Problemy finansowe w których znalazł się przedsiębiorca nie muszą oznaczać upadłości. Świadczymy pomoc prawną na każdym etapie postępowania.

Zaufaj doświadczonym prawnikom
Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc
Restrukturyzacja to szansa na:
Czym jest restrukturyzacja ?
Restrukturyzacja to regulowane ustawą z dnia 15.05.2015r. Prawo restrukturyzacyjne postępowanie ukierunkowane uniknięcie ogłoszenia upadłości, co jest realizowane przez zawarcie układu z wierzycielami. Podkreślić należy, że postępowanie restrukturyzacyjne jest prowadzone w czterech postępowaniach:
1) postępowanie o zatwierdzenie układu,
2) przyśpieszone postępowanie układowe,
3) postępowanie układowe,
4) postępowanie sanacyjne.
Wybór właściwego postępowania tj. takiego, które umożliwi realizację celów postępowania zawsze poprzedzamy uważną, wszechstronną analizą sytuacji Klienta, zaś wdrażane rozwiązania każdorazowo mają charakter indywidualny.
Restrukturyzacja zobowiązań dłużnika może obejmować zarówno zmniejszenie ich wysokości (umorzenie), rozłożenie na raty czy też odroczenie terminów płatności. Ogół działań restrukturyzacyjnych daje szanse oddłużenia i przywrócenia płynności finansowej. Opracowanie właściwych propozycji układowych wymaga każdorazowego uwzględnienia, zarówno struktury zadłużenia, jak też sytuacji przedsiębiorstwa dłużnika. Posiadany przez nas zespół współpracowników umożliwia analizę wszystkich tych płaszczyzn, a w konsekwencji pomagamy wdrożyć te działania restrukturyzacyjne, które są adekwatne do indywidualnej sytuacji dłużnika.
Czym jest postępowanie o zatwierdzenie układu?
Postępowanie o zatwierdzenie układu toczy się w istotnej części poza sądem, przy aktywności doradcy restrukturyzacyjnego oraz dłużnika, którzy wspólnie dokonują analiz sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa. Na tym etapie zasadniczego znaczenia nabiera współpraca na linii doradca restrukturyzacyjny – dłużnik, której wynikiem jest sporządzenie wstępnego planu restrukturyzacyjnego, spisu wierzytelności oraz spisu wierzytelności spornych, także ustalenie dnia układowego. Przeprowadzenie postępowania o zatwierdzenie układu jest szansą uniknięcia upadłości przy zachowaniu przedsiębiorstwa dłużnika oraz poszanowaniu praw wierzycieli. W ramach tego postępowania jest przeprowadzane głosowanie nad układem, który następnie (w przypadku jego przyjęcia) podlega zatwierdzeniu przez sąd.
Jakie korzyści wynikają z postępowania o zatwierdzenie układu?
Doradca restrukturyzacyjny z którym dłużnik zawarł umowę pełni funkcję nadzorcy układu i stosownie do treści art. 226a ust. 1 prawa restrukturyzacyjnego może dokonać obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego. Czynność ta wywołuje istotne skutki, takie jak:
- postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętych układem wszczęte przed dniem obwieszczenia ulega zawieszeniu z mocy prawa,
- wszczęcie postępowania egzekucyjnego lub wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia co do wskazanej powyżej wierzytelności jest niedopuszczalne,
- wykluczone jest również wypowiedzenie niektórych umów.
W konsekwencji w ramach postępowania egzekucyjnego jest stworzona możliwość do uzyskania przez dłużnika ochrony przed egzekucją oraz wypowiedzeniem umów istotnych z punktu widzenia funkcjonowania przedsiębiorstwa dłużnika.
Już powierzchowna analiza tych zagadnień wskazuje, że prowadzenie restrukturyzacji w ramach postępowania o zatwierdzenie układu daje szanse przedsiębiorcy na zachowanie przedsiębiorstwa dłużnika. Podkreślić należy, że postępowanie restrukturyzacyjne stwarza możliwość przecięcia często występującej sekwencji zdarzeń:
problemy z płynnością wywołane np. chorobą przedsiębiorcy, osłabieniem popytu/podaży, pandemią czy też nieuczciwym kontrahentem → powstanie i pogłębianie zaległości finansowych → wypowiadanie umów o zasadniczym znaczeniu dla funkcjonowania przedsiębiorstwa → wszczęcie postępowań sądowych i egzekucyjnych, co generuje znaczne koszty dla dłużnika → niewypłacalność i upadłość. Co istotne, niemalże w każdym momencie jest możliwość przeprowadzenia restrukturyzacji i przywrócenia płynności finansowej przedsiębiorstwa. Osiągnięcie jednak takiego stanu wymaga ścisłej współpracy dłużnika z doradcą restrukturyzacyjnym. W tym kontekście konieczna jest drobiazgowa analiza zarówno samego przedsiębiorstwa, jak też struktury i sytuacji panującej na rynku właściwym, której wyniki przekładają się na dalsze decyzje.