Upadłość konsumencka – krok po kroku
Postępowanie upadłościowe prowadzone wobec osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej można podzielić na trzy zasadnicze etapy.
1. Etap I obejmuje analizę sytuacji dłużnika.
Wbrew pozorom to jeden z najważniejszych aspektów. Podkreślenia wymaga, że wiele osób składa wnioski o ogłoszenie upadłości nie mając świadomości skutków wynikających z tego działania. Każdorazowo zatem uważnej analizy wymaga ocena dla majątku dłużnika oraz czynności dokonanych przed złożeniem wniosku, tak aby podjęta decyzja o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej miała charakter przemyślany i świadomy.
2. Etap II obejmuje sporządzenie wniosku o ogłoszenie upadłości, który jest następnie rozpatrywany przez sąd upadłościowy.
Uwzględnienie złożonego wniosku rozpoczyna dla dłużnika stan upadłości „właściwej”. Wydając postanowienie o ogłoszeniu upadłości sąd wyznacza syndyka, którym jest podmiot posiadający licencję doradcy restrukturyzacyjnego (z uwzględnieniem art. 157 ust. 2 i 2a prawa upadłościowego).
3. Etap III rozpoczyna się od wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości i wyznaczeniu syndyka.
Z chwilą ogłoszenia upadłości, upadły traci prawo zarządu na majątkiem wchodzącym do masy upadłości. W tym kontekście należy podkreślić, że upadły winien współpracować w tym zakresie aktywnie z syndykiem. Syndyk podejmuje działania ukierunkowane na likwidację majątku upadłego (z zastrzeżeniem składników majątkowych niewchodzących do masy upadłości). Wierzyciele, którzy chcą brać udział w postępowaniu, w tym w ewentualnym planie spłaty winni zgłosić swoje wierzytelności do masy. Obowiązek ten nie dotyczy wierzytelności Zgłoszenia te są następnie weryfikowane przez syndyka. Po zakończeniu wszystkich czynności prawem przewidzianych syndyk sporządza projekt planu spłaty z uzasadnieniem bądź informację o zaistnieniu okoliczności uzasadniających umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłat bądź o warunkowym umorzeniu zobowiązań bez ustalania planu spłat bądź o zaistnieniu okoliczności o których mowa w art. 49114a ust. 1 prawa upadłościowego.
Zgodnie z treścią tego przepisu – „Sąd wydaje postanowienie o odmowie ustalenia planu spłaty wierzycieli albo umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli lub warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, jeżeli:
- upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, w szczególności przez trwonienie części składowych majątku oraz celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań,
- w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości w stosunku do upadłego prowadzono postępowanie upadłościowe, w którym umorzono całość lub część jego zobowiązań
– chyba że ustalenie planu spłaty wierzycieli lub umorzenie zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli lub warunkowe umorzenie zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi”.